Ozobot drogę Ci wskaże…
Uczestnicy zajęć:
- Dzieci w wieku 5-12 lat
Sprzęt i/lub oprogramowanie, narzędzia, materiały:
- Roboty Ozobot,
- kartki papieru,
- wydruk grafiki z Układem Słonecznym,
- kolorowe mazaki.
Organizacja i czas trwania zajęć:
Ozoboty są w bibliotece wykorzystywane okazjonalnie, w trakcie odbywających się cyklicznie popołudniowych zajęć naukowych i przyrodniczych. Jednorazowo zostały wykorzystane w czasie zajęć dla dzieci zorganizowanych z okazji karnawału.
Przebieg zajęć:
W trakcie zajęć naukowych dzieci miały za zadanie narysowanie takiej trasy po Układzie Słonecznym, która wiedzie od planety położonej najbliżej Słońca, do tej położonej najdalej.
W czasie zajęć przyrodniczych trasa Ozobotów wiodła po poszczególnych rodzajach nici w sieci pajęczej, ułatwiając dzieciom zapamiętanie jej budowy. Zadaniem dzieci było narysowanie określonego rodzaju nici w sieci pajęczej.
Podczas zabawy karnawałowej dzieci wyznaczały trasy „tańca” Ozobotów i zakodowanie rodzaju świecenia. Dzieci pracowały w drużynach, co wymagało połączenia poszczególnych elementów drogi ze sobą.
Korzyści (dla biblioteki i uczestników zajęć):
Wykorzystanie Ozobotów w trakcie zajęć naukowych i przyrodniczych stanowi element nowości i zwiększa atrakcyjność zajęć. Dzięki zaangażowaniu dzieci w narysowanie właściwie poprowadzonej drogi Ozobota łatwiej zapamiętywana jest kolejność przedmiotów (np. planet w Układzie Słonecznym) lub nazwy poszczególnych elementów (np. nici budujących sieć pajęczą).
W trakcie spotkania „Karnawał w Multicentrum” Ozoboty przykuwały uwagę rodziców i dzieci. Poprzez rysowanie wspólnej trasy „tańca” robotów dzieci ćwiczyły umiejętność pracy w grupie, kodowania ruchu i świecenia za pomocą rysowania linii o różnym kształcie i kolorze, ale przede wszystkim świetnie się bawiły.
Tekst i zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej. Inspiracja zgłoszona do konkursu „Kreatywne inspiracje” dla uczestników projektu „Kluby kreatywności w bibliotekach”)