Pierwsze roboty za płoty! Co można robić w kreatywnej bibliotece?
UCZESTNICY ZAJĘĆ:
- dzieci (ok. 7-12 lat), młodsze też dadzą radę
Sprzęt i/lub oprogramowanie, narzędzia, materiały:
- Roboty Photon,
- maty do nauki kodowania z robotami Photon,
- tablety,
- zestaw Bum Bum Rurki,
- płyta z różnymi melodiami,
- długopisy 3D oraz filament.
Organizacja i czas trwania zajęć:
Zajęcia zostały zorganizowane w celu wypromowania Strefy KreaTYwni (klubu kreatywności działającego w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno) i pokazania dzieciom, jakie wyposażenie ma biblioteka i co można w niej robić. Warsztaty podzielono na trzy części poświęcone trzem tematom – każda część trwała 1 godzinę.
Przebieg zajęć:
Zajęcia zaczęły się od zabawy w programowanie, czyli: „pierwsze roboty za płoty”. Dzieci poznały roboty Photony i aplikacje do nauki programowania robotów, a następnie wzięły udział w zabawach i grach. Wraz z robotami rozwiązywały zadania, pokonywały przeszkody na macie i zdobywały pierwsze umiejętności programistyczne.
Następnie przyszedł czas na muzykowanie. W tej części zajęć dzieci najpierw odgadywały melodie wystukiwane na Bum Bum Rurkach, a następnie sprawdzały swoje własne muzyczne zdolności. Powstała jedyna w swoim rodzaju Bum Bum Rurkowa orkiestra, która zagrała energetycznego „Kankana”.
Na zakończenie przyszedł moment na odrobinę skupienia i precyzyjnej pracy. Dzieci dowiedziały się, co to jest rysunek 3D i za pomocą jakich urządzeń mogą tworzyć takie rysunki. Pod okiem instruktora z zaprzyjaźnionej Szkoły Szczęścia powstały prawdziwe cuda w trójwymiarze – pająk, rower, okulary i Big Ben.
Zorganizowane zajęcia były próbką tego, co przez cały rok oferować będzie Strefa KreaTYwni – każdy mógł przyjść, spróbować i zdecydować, na który cykl zajęć się zapisać.
KORZYŚCI (DLA BIBLIOTEKI I UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ):
Uczestnicy zajęć przede wszystkim dobrze się bawili, przełamując jednocześnie kilka stereotypów:
- Programowanie okazało się przystępne i przyjemne.
- Bum Bum Rurki przekonały, że nie trzeba posiadać wyszukanych instrumentów i lat praktyki, żeby bawić się muzyką i grać na niezwykłych instrumentach.
- Zajęcia z rysunku 3D pokazały, że dzięki prostym rozwiązaniom technicznym i odrobinie wyobraźni rysowanie może przybrać niecodzienną formę.
Tekst i zdjęcia: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno. Inspiracja zgłoszona do konkursu „Kreatywne inspiracje” dla uczestników projektu „Kluby kreatywności w bibliotekach”)