Torby Bumerangi
Uczestnicy zajęć:
Warsztaty tworzenia zamienników torebek foliowych, czyli materiałowych toreb „bumerangów”, skierowane są do uczestników klubu kreatywności „Tańcowała igła z nitką”, który działa w Gminnej Bibliotece Publicznej w Obrazowie. Są to warsztaty międzypokoleniowe – biorą w nich udział osoby dorosłe (mamy, babcie) oraz młodzież i dzieci. Czasami warsztaty zamieniają się w kreatywne spotkania kilku rodzin.
Sprzęt i/lub oprogramowanie, narzędzia, materiały:
W czasie realizacji tego projektu wykorzystujemy maszyny do szycia wraz z akcesoriami, hafciarkę, zbędne tkaniny przyniesione przez uczestników klubu. W niedługim czasie będą również wykorzystywane drukarki 3D, dzięki którym zaprojektujemy na uszyte torby wieszaki z logo Boomerang Bags.
Organizacja i czas trwania zajęć:
„Torby Bumerangi” to warsztaty nawiązujące do światowej akcji Boomerang Bags, ruchu stworzonego w 2013 r w Australii, którego główną ideą jest angażowanie się w ochronę środowiska poprzez wspólne tworzenie – szycie toreb wielokrotnego użytku z niepotrzebnych, zalegających w domowych szafach tkanin – zasłon, obrusów, pościeli, ubrań.
Warsztaty „Torby Bumerangi” w naszym klubie to cykliczne comiesięczne międzypokoleniowe spotkania. Uszyte torby, w wyeksponowanych miejscach przy ladzie, trafią do wszystkich sklepów spożywczych w gminie Obrazów, czyli do 16 lokalizacji w dziesięciu sołectwach. Warsztaty będą trwały do czasu zaopatrzenia tych sklepów w komplet siedmiu toreb, a później ewentualnie, w miarę potrzeb i ich niedoboru, ich uzupełnianie o kolejne.
Przebieg zajęć:
Realizacja warsztatów zaczęła się od zwracania uwagi przez czytelników, uczestników zajęć warsztatowych i mieszkańców gminy problemu śmiecenia. Po licznych rozmowach z mieszkańcami oraz zajęciach z młodzieżą w czasie ferii w bibliotece postanowiliśmy zorganizować ekologiczną akcję i przyłączyliśmy się do światowej akcji Boomerang Bags.
Działania rozpoczęliśmy od promocji oraz zachęcenia uczestniczek klubu „Tańcowała igła z nitką” do pomocy i wzięcia udziału w akcji. Uczestniczki bardzo chętnie zareagowały na pomysł. Przynoszą zbędne materiały: zasłony, obrusy, pościel, niepotrzebne bluzki, spodnie, spódnice, z których tworzymy, według indywidualnego pomysłu każdej z pań, torby. W ten sposób niepotrzebne tkaniny nabierają nowych funkcji służących środowisku, a uczestniczki segregują swoje szafy od nadmiaru zbędnych rzeczy.
Torby szyjemy wg wytycznych akcji Boomerang Bags, opierając się na rysunkowej instrukcji oraz filmiku z instrukcją szycia takowej torby. W międzyczasie na hafciarce, na białej tkaninie drukujemy logo Boomerang Bags w kolorze czerwonym i naszywamy na torbę. Z boku każdej torebki będzie też metka z napisami: Made by „Tańcowała igła z nitką” z jednej strony i „Gminna Biblioteka Publiczna w Obrazowie” z drugiej.
Komplet takich toreb eksponujemy na wieszak wraz z czytelną i zrozumiałą informacją o akcji. Następnie bumerangowy komplet trafia do lokalnych sklepów, (w gminie jest ich 16), gdzie kupujący będą mogli pożyczyć torbę, zapakować swoje zakupy, a następnie odnieść ją do sklepu, by służyła innym osobom. Wówczas takie torby stają się bumerangami.
O przesłaniu akcji, wraz z właścicielami sklepów, informujemy pracowników, by w sposób zrozumiały mogli na bieżąco informować kupujących, na czym polega akcja. Dzięki klubowej akcji, w naszej gminie poradzimy sobie z nadmiarem foliowych reklamówek, lokalnie przyczynimy się do ochrony środowiska, a globalnie – naszej planety. Klub zyska nowych użytkowników, otworzy się na nowe przedsięwzięcia. Warsztaty przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku biblioteki i doceniania innowacyjności działań.
Korzyści z realizacji projektu:
- ogólnodostępne torby wielokrotnego użytku,
- nawiązanie współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami- właścicielami sklepów i pracownikami,
- segregowanie odpadów,
- angażowanie się w dbanie o środowisko w skali lokalnej i globalnej,
- promowanie zrównoważonego zachowania,
- pozytywny wizerunek biblioteki otwartej na świat i promującej ochronę środowiska,
- pozytywny wizerunek właścicieli sklepów,
- edukacja uczestników i mieszkańców,
- wychodzenie poza utarte schematy zachowań,
- poszerzanie społeczności klubu,
- integracja uczestników, łączenie się ze sobą w słusznej idei,
- wsparcie na etapie projektowania toreb,
- nabycie nowych umiejętności przez klubowiczów,
- poczucie sprawczości.
Tekst i zdjęcia: Gminna Biblioteka Publiczna w Obrazowie. Inspiracja nadesłana na konkurs „Kreatywne inspiracje” dla uczestników projektu „Kluby kreatywności w bibliotekach”)